Już w marcu ponad 70% pośredników zauważyło wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania czy domu, czego konsekwencją była mniejsza liczba telefonów i prezentacji lokali. Z kolei blisko 30% agentów nie dostrzegło zmian w dotychczasowych tendencjach zakupowych konsumentów.
Spadek zainteresowania zakupem nieruchomości to jednak nie jedyny problem, z jakim - na chwilę obecną - muszą mierzyć się pośrednicy i przedsiębiorcy, w tym prowadzący działalność z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. ZUS wydał decyzję o możliwości zawieszenia składek na trzy miesiące. Dodatkowo przedsiębiorcy mogli wypełnić uproszczony wniosek, dzięki czemu formalności zostały ograniczone do niezbędnego minimum.
Przebieg transakcji w warunkach epidemii COVID-19
Aktualna sytuacja epidemiologiczna – w przeważającej większości - nie przełożyła się na terminowość realizowanych transakcji zakupu nieruchomości. Ponad 60% z nich odbyło się zgodnie z planem. Agencje dokładały wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom zainteresowanym zakupem mieszkania czy domu i maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia.
Sytuacja jest jednak dynamiczna. Niemal każdego dnia media donoszą o kolejnych ofiarach koronawirusa i rekordach dotyczących nowej liczby zachorowań. Pojawienie się COVID-19 zapoczątkowało ogromne zmiany w każdej gałęzi gospodarki. Od 14 marca - do odwołania - obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Jego efektem jest szereg restrykcji, mających na celu próbę zahamowania pandemii na terenie kraju. Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i krajowych, ograniczenie działalności galerii handlowych i branży gastronomiczno-rozrywkowej - to tylko niektóre działania, jakie zostały wprowadzone w w tym czasie w trosce o bezpieczeństwo obywateli.
Wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego nie powinien mieć wpływu na pracę kancelarii notarialnych, jednak niektóre firmy decydują się na ograniczenie działalności lub skracają godziny przyjęć, zachęcając do składania wniosków i załątwiania wszelkich spraw online, tak jak niektóre Urzędy Miast i Gmin. Wprawdzie Krajowa Rada Notarialna, w oficjalnym stanowisku z dnia 16 marca, jednoznacznie wskazała, że (...) obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nie nakładają obowiązku zamykania bądź ograniczania działalności kancelarii notarialnych. I zgodnie z art. 20 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawa o notariacie, (...) kancelaria powinna być czynna w dniach powszednich co najmniej sześć godzin dziennie.
Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj
PlayaStreet.pl