Murale – miejska sztuka

Opublikowano: 08-04-2021

Wróć do spisu artykułów


Murale – miejska sztuka 

Murale można definiować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków, niegdyś ozdabiały głównie stare mury kamienic przeżywają swój renesans. Coraz częściej pojawiają się w przestrzeni miejskiej i nadają barw zupełnie nowym budynkom. Poetyckie, historyczne i awangardowe murale, na stałe już wpisują się w krajobraz miast w Polsce.

Nazwa mural jest pochodzenia hiszpańskiego oznacza dekoracyjne dzieło malarstwa ściennego- najczęściej monumentalne.

Sztuka na budynkach

       Jedną z największych zalet murali jest popularyzacja sztuki. Nierzadko murale są nośnikami ciekawych idei i manifestacji światopoglądowych.

Powstawanie coraz większej ilości murali na budynkach jest atrakcyjnym sposobem na upowszechnianie sztuki i kultury.

Sztuka uliczna odmienia budynki i czyni je unikatowymi.

Mural wprowadza kolor, optymizm, wspomnienia, budzi pozytywne emocje. Często dzieła te są pretekstem do dyskusji – rozbudzają wyobraźnię i  skłaniają do myślenia.

       Murale są wyrazem ogólnospołecznych nastrojów wywołanych ważnymi wydarzeniami. Odnoszą się one do wartości uniwersalnych, zwracają uwagę na przeżycia, historię, emocje.

       Murale zarezerwowano do wyższych celów i przekazania ważnej treści społecznej i kulturowej. Są niesamowicie dobrym narzędziem do nawiązania dialogu z samym sobą.

       Z zachwytem podziwiamy rzucające się w oczy malunki. Są niezwykle barwne, ekspresyjne, fascynujące a zarazem inspirujące. Murale to zachęta do obcowania ze współczesną działalnością artystyczną.

Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj

PlayaStreet.plTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję