Murale – miejska sztuka
Murale można definiować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków, niegdyś ozdabiały głównie stare mury kamienic przeżywają swój renesans. Coraz częściej pojawiają się w przestrzeni miejskiej i nadają barw zupełnie nowym budynkom. Poetyckie, historyczne i awangardowe murale, na stałe już wpisują się w krajobraz miast w Polsce.
Nazwa mural jest pochodzenia hiszpańskiego oznacza dekoracyjne dzieło malarstwa ściennego- najczęściej monumentalne.
Sztuka na budynkach
Jedną z największych zalet murali jest popularyzacja sztuki. Nierzadko murale są nośnikami ciekawych idei i manifestacji światopoglądowych.
Powstawanie coraz większej ilości murali na budynkach jest atrakcyjnym sposobem na upowszechnianie sztuki i kultury.
Sztuka uliczna odmienia budynki i czyni je unikatowymi.
Mural wprowadza kolor, optymizm, wspomnienia, budzi pozytywne emocje. Często dzieła te są pretekstem do dyskusji – rozbudzają wyobraźnię i skłaniają do myślenia.
Murale są wyrazem ogólnospołecznych nastrojów wywołanych ważnymi wydarzeniami. Odnoszą się one do wartości uniwersalnych, zwracają uwagę na przeżycia, historię, emocje.
Murale zarezerwowano do wyższych celów i przekazania ważnej treści społecznej i kulturowej. Są niesamowicie dobrym narzędziem do nawiązania dialogu z samym sobą.
Z zachwytem podziwiamy rzucające się w oczy malunki. Są niezwykle barwne, ekspresyjne, fascynujące a zarazem inspirujące. Murale to zachęta do obcowania ze współczesną działalnością artystyczną.
Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj
PlayaStreet.pl