Grecja - formalności związane z kupnem nieruchomości

Opublikowano: 02-04-2021

Wróć do spisu artykułów


Marzy Ci się dom w Grecji ? Śródziemnomorski styl życia, niesamowite plaże, piękne miasteczka i wyspy - tak kusi Grecja.

Grecja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem  i popularnością wśród inwestorów, procedury również nie są przesadnie skomplikowane. Zakup domu w Grecji może być najlepszym punktem biznesplanu na przyszłość.

Kupujemy dom w Grecji

Podstawą podczas szukania odpowiedniej nieruchomości w Grecji jest zatrudnienie dobrego agenta, który w razie jakichkolwiek problemów pomoże, doradzi, a także nierzadko oszczędzi wiele czasu i nerwów.

       Zalecane jest również zatrudnienie radcy prawnego. W Grecji są kancelarie specjalizujące się obsługą rynku nieruchomości. Radca będzie reprezentował Twoje interesy, sprawdzi dokumentację, stan prawny  nieruchomości. Umowa sprzedaży, aby była ważna musi mieć formę aktu notarialnego – sporządza go oczywiście notariusz.

Obywatele państw Unii Europejskiej chcący nabyć nieruchomość w Grecji, muszą posiadać grecki numer podatkowy (AFM). Taki numer nadaje lokalny Urząd Podatkowy, do którego należy złożyć wniosek – jest to w pełni bezpłatne. Pamiętać trzeba o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość.

Kolejnym krokiem jest udokumentowanie źródła pochodzenia pieniędzy. W tym celu należy przedłożyć np. poświadczenie z banku o przelewie pieniędzy z zagranicy, w innym wypadku władze greckie uznają, że pieniądze zostały zarobione w Grecji, wówczas zostaniemy obciążeni podatkiem od dochodu.

W chwili zakupu nabywca nieruchomości zobowiązany jest opłacić roczny podatek od nieruchomości. Dodatkowo pobierany jest podatek od zmiany tytuły własności nieruchomości. W zależności od regionu podatek ten wynosi od 9 do 11% ceny zakupu. Podatek komunalny to 3% wartości domu, a także opłata za wpis do ksiąg wieczystych to jest 0,45% ceny nabycia.

            Koszta kupna domu w Grecji

Poza wcześniej opisanymi podatkami, które osoba kupująca nieruchomość w Grecji zobowiązana jest opłacić, dodatkowo oczywiście należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Wynajęty radca prawny to koszt oscylujący  w okolicach 1-2% ceny sprzedaży. Notariusz to również koszt około 1,3% wartości transakcji. Jeśli zdecydowaliśmy się na współpracę z agentem to również należy wziąć pod uwagę jego wynagrodzenie.

       Ważne

Warto pamiętać i  mieć wiedzę, że w przypadku nieruchomości położonych w niektórych rejonach Grecji takich jaki wyspy Morza Egejskiego, wyspy Dodekanez, Kreta i Rodos konieczne jest posiadanie zgody prefektury na zakup nieruchomości.

Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj

PlayaStreet.pl

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję