Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie - jest krzywa ?

Opublikowano: 11-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Krzywa Wieża w Pizie

Wieża ma 55 m wysokości i jest aż o ponad 4 metry odchylona od pionu, ponieważ następuje stopniowe obsuwanie się gruntu, na którym postawiono wieżę. Na początku XX wieku odchylenie od pionu wynosiło 4,3 m, obecnie jest to już 4,6 m. Ma osiem kondygnacji Sześć środkowych pięter otaczają ażurowe galeryjki. Schody wewnątrz dzwonnicy mają 251 stopni. Wewnętrzna średnica wieży wynosi 7,368 m.

Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

Wznoszenie wieży rozpoczęto w 1173 roku a sama budowa trwała aż 199 lat.  gdyż w XII wieku po postawieniu trzech kondygnacji, stojąca na niestabilnym gruncie bryła zaczęła się wykrzywiać. Prace wznowiono w 1275 roku. dodano kolejne trzy piętra, starając się wyrównać poziom poprzez m.in. wydłużenie kolumn z jednej strony. Budowę ukończono w 1350 roku, a w 1372 r. zawieszono na niej dzwony.

Wieżę ocalił zespół ekspertów pod kierunkiem profesora geotechniki polskiego pochodzenia z Uniwersytetu w Turynie. Wzmocniono fundamenty dzwonnicy i grunt obok bryły, zapobiegając jego dalszemu osuwaniu.

Konserwatorzy usunęli z murów grubą warstwę zanieczyszczeń i smogu, zebrali wszystkie kawałki marmuru, które odpadły i umieścili je z powrotem we właściwych miejscach murów. 

Krzywa Wieża: ciekawostki

  • Podczas II Wojny Światowej mało brakowało, aby Krzywa Wieża została zniszczona. Niemieccy żołnierze wybrali ją jako swój punkt obserwacyjny, o czym wiedzieli alianci. Amerykański żołnierz, Leon Weckstein, miał za zadanie obserwować wieżę, a gdyby pojawili się niej nieprzyjaciele dać znać do ostrzału. Na szczęście, nic takiego nie miało miejsca.
  • Wieża jest znacznie ciekawsza z zewnątrz. Wewnątrz znajduje się tylko spiralna klatka schodowa. Wspinając się do góry wcale nie czuć "krzywizny"
  • Wejście i zejście na Krzywą Wieżę trwa niecałe 40 minut

Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj

PlayaStreet.plTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję