Taj Mahal - indyjska perła architektury

Opublikowano: 01-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Mauzoleum Taj Mahal

Tadż Mahal budowano przez 22 lata. Pracowało przy nim od 20 do 25 tys. robotników, nie tylko z Azji, ale także z Europy, m.in. z Francji i Włoch.

Główny budynek Taj Mahal z cebulowatą kopułą i czterema wieżyczkami nazwano Mauzoleum - jego kopuła ma 24,5 m wysokości i 17,7 m średnicy. Po obu jego  stronach znajdują się dwa bliźniacze budynki z czerwonego kamienia - meczet i jego kopia będąca kiedyś domem gościnnym. Na teren całego kompleksu wchodzi się przez bramę, za którą znajduje się ogród perski. 

Taj Mahal  charakteryzuje się symetrią i równowagą między częściami budowli. Wiadomo, że Szahdżahan codziennie spotykał się z architektami - nie wiadomo jednak dokładnie, kto zaprojektował Taj Mahal, znane są  dwa nazwiska - Ustad Ahmad Lahauri i Mir Abd-ul Karim.

Architekturę Taj Mahal powiązano z mistyką i religią, i ma odzwierciedlać Raj na Ziemi. Wszystkie elementy podporządkowano zasadom symetrii i zaprojektowano zgodnie z wyobrażeniami o boskiej harmonii.

Z centrum kompleksu rozchodzą się w cztery strony świata kanały wodne. Wokół powstały wypielęgnowane ogrody, tworzące geometryczne kompozycje. Minarety ustawione w rogach cztery minarety, strzegą część sakralną przed złymi energiami.

Ciekawostki o Taj Mahal

  • Jego budowa  kosztowała ok. 32 milionów ówczesnych rupii indyjskich 
  • Legendy głoszą, że głównym mistrzom budowlanym po skończonej budowie odcięto kciuki albo ich oślepiono, aby nikt z nich nigdy więcej nie był w stanie stworzyć równie pięknej budowli
  • W latach 30. XIX wieku budowla podupadła i zarosła krzewami. Ówczesny generalny gubernator Bengalu lord William
    chciał sprzedać Taj Mahal. Na szczęście pomysł ten okazał się fiaskiem, ponieważ nie znaleziono chętnych na odkupienie marmuru w Londynie.
  • W 1900 roku wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał by odrestaurować Taj Mahal.
  • W 1983 roku Taj Mahal został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • W 2007 roku został wybrany jednym z Nowych Siedmiu Cudów Świata
  • Budowlę każdego roku odwiedza ok. 3 milionów turystów

Taj Mahal - architektura

Marmur który wykorzystany został do budowy Mauzoleum  przywieziony został z kamieniołomów w Radżastanie. Biały marmur ma to do siebie, że z biegiem lat staje się coraz ciemniejszy, ale wciąż odbija światło słońca i księżyca. Dzięki temu o wschodzie słońca wydaje się różowy, w ciągu dnia jest kremowobiały, a po południu pomarańczowy. 

Użyto również czarnego Marmuru, a także 28 rodzajów kamieni szlachetnych i półszlachetnych. 

Taj Mahal - wnętrza

Główny bydynek Taj Mahalu jest sześcienny i ma ścięte narożniki i łukowate wnęki.
W komnacie budynku, za ażurową konstrukcją, znajdują się kopie sarkofagów Mumtazy Mahali i Shaha Jahana, natomiast ich groby znajdują się na niższym poziomie. Sarkofagi są ułożone w stosunkowo prostej komorze, na prostokątnej marmurowej podstawie o wymiarach około 1,5 na 2,5 metra, na której znajduje się mniejsza marmurowa szkatułka. Zarówno podstawa, jak i szkatułka są zdobione cennymi i półszlachetnymi klejnotami. 

Mieszkaj Podróżuj Zarabiaj i Żyj

PlayaStreet.plTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję